Výstup na Mount Kenya

Pokud plánujete výstup na Mount Kenya (také nazývanou Mt. Kenya, Mount Keňa, Mt. Keňa, Mt. Kirinyaga, Zářící hora), je třeba vědět několik důležitých věcí, než vyrazíte.

Mount Kenya je nejvyšší hora v Keni a je původními obyvateli považována za svaté místo, místo kde žijí bohové. Celá země Keňa je podle ní dokonce pojmenována.

Když lidé přemýšlejí o lezení po horách v Africe, přijde jim nejdříve na mysl nejčastěji nedaleké Kilimandžáro. Ovšem druhá nejvyšší hora Afriky, Mount Kenya, má také hodně co nabídnout. Stoupá do výšky 5 199 metrů, a je tedy jen o málo nižší než Kilimandžáro. Výstup na ni nemusí být tak nákladný a poskytuje mnohem větší dobrodružství mimo vyšlapané cesty plné turistů.

Obě hory jsou tak blízko sebe, že za dobré viditelnosti můžete spatřit z vrcholu jedné tu druhou.

Jak se dostat na Mount Kenya?

Mount Kenya (Keňa) se nachází asi 200 kilometrů severovýchodně od Nairobi.

Budete muset letět na mezinárodní letiště Nairobi, Jomo Kenyatta (NBO). Z letiště se na výchozí bod túry snadno dostanete po dálnici autobusem nebo soukromou dopravou.

Mount Kenya je přístupná hora, ale je důležité se na ní vydat se zkušeným průvodcem a nepodcenit ji.

Při výstupu na Mount Kenya si stále můžete užít klid a samotu. To je něco, co nenajdete při lezení na Kilimandžáro kvůli obrovskému počtu lidí, který nejvyšší hora Afriky každý rok přitahuje.

Z vrcholu Mount Kenya získáte vynikající panoramatický výhled na keňské pláně a další vrcholky hor obklopující Příkopovou propadlinu (Rift Valley).

Začátek výstupu v noci před úsvitem je nutný, abyste si mohli užívat pozorování východu slunce nad savanou a měli dost času na návrat do nižších poloh v tentýž den. Pokud máte opravdu štěstí, můžete v dálce zahlédnout i Kilimandžáro.

Tři vrcholy Mount Kenya

Mount Kenya má ve skutečnosti tři vrcholy: Batian, Nelion a Point Lenana. V závislosti na tom, který z nich se rozhodnete vylézt, se výstup pohybuje od trekkingu na střední úrovni až po vysoce technické stoupání po skalách.

Zajímavé rostlin prosperující na hoře Mout Kenya
Zajímavé rostliny prosperující na hoře Mout Kenya

Existuje možnost vydat se na všechny tři vrcholy, ovšem turisticky je možné zdolat pouze Point Lenana (4 985 m). Na zbývající dva vrcholy (Batian – 5 188 m a Nelion – 5 199 m) potřebujete horolezecké vybavení a zkušenosti.

Batian

Batian je nejvyšším vrcholem Mount Kenya a zvedá se do výšky 5 199 metrů (17 057 stop).

Je to hlavní vrchol Mount Kenya a je velmi vyhledávaným cílem pro pokročilé horolezce a horolezkyně.

Vystoupat můžete standardní cestou na severní straně, která má hodnocení IV + (tato trasa se využívá především od července do září). Jihozápadní hřebenová trasa, která je o něco jednodušší, je další možností, s nejlepším časem pro lezení od prosince do března.

Nelion

Menší dvojitý vrchol Nelionu se nachází ve výšce 5 188 metrů (17 021 stop).

Na vrchol vede jedna hlavní trasa, která se označuje jako normální trasa. Hodnocena je jako IV- a slouží jako dobrá rozcvička pro ty, kteří se pokouší o vrchol Batianu.

I toto je ale náročné stoupání, které vyžaduje zkušenosti s horolezectvím a potřebnou výbavu.

Point Lenana

Třetím vrcholem a nejnižším vrcholem masivu Mount Kenya je Point Lenana, který se tyčí do výšky 4 985 metrů (16 354 stop).

Toto je nejoblíbenější vrchol pro pěší turisty, protože k jeho dosažení nejsou nutné žádné technické lezecké dovednosti. Je to však stále náročný výstup a k dosažení vrcholu je třeba mít dobrou fyzickou zdatnost.

Na tento vrchol vede mnoho různých cest a stezek, které lze kombinovat podle toho, kolik času máte, tak abyste toho na hoře a v okolí viděli co nejvíce.

Jak je obtížný výstup na Mount Kenya?

Bez ohledu na cestu a vrchol, na který se vydáte na Mount Kenya, budete potřebovat docela vysokou úroveň kondice, protože během výstupu existuje několik strmých úseků. Budete také muset překonat značné vzdálenosti po dobu několik dní.

Nadmořská výška může tento výstup také ztížit. Je třeba postupovat pomalu a zajistit si tím dobrou aklimatizaci.

Pokud jste se rozhodli bojovat s Batianem nebo Nelionem, je důležité si přinést také správné vybavení, protože tyto výstupy nemůžete absolvovat bez horolezeckého vybavení.

Výstup na Mount Kenya obsahuje i technické pasáže
Výstup na Mount Kenya obsahuje i strmější úseky

Hlavní trasy výstupu na Point Lenana

Existuje pět hlavních cest k dosažení vrcholu Point Lenana na Mout Kenya. Je docela běžné je kombinovat a zvolit různé cesty pro výstup a sestup. Takže můžete vidět různé scenérie a zažít rozmanitou krajinu obklopující horu.

Pokud se chcete dosáhnout jednoho ze dvou dalších vyšších technických vrcholů, budete muset nejprve vystoupat do Point Lenana, než budete moci pokračovat ve výstupu.

Během výstupu můžete využít horské chaty
Během výstupu můžete využít horské chaty

Trasa Sirimon

Trasa Sirimon vám umožňuje postupný výstup a poskytuje dobrý přístup k vrcholu.

Na vlastní výstup touto trasou budete potřebovat minimálně dva dny, ale je lepší si dát den navíc, abyste se dobře přizpůsobili nadmořské výšce. Další čas potřebujete na sestup.

Jedná se o jednu z nejpopulárnějších cest na vrchol. I proto, že je poněkud chráněna před deštěm, takže trasa zůstává sušší.

Na trase jsou dva tábory, Starý Mojžíš (Old Moses) ve výšce 3 300 metrů a Shiptonův tábor (Shipton’s camp) ve výšce 4 200 metrů. To vám umožní dobít si cestu nahoru energii a jít svým vlastním tempem.

Burguret

Tato trasa je vynikající, pokud se chcete na horách cítit opravdu sami. Navíc na začátku túry procházíte tropickým deštným pralesem.

Strávíte noc v chatách v divočině. Toto je náročná trasa, protože se používá méně často než ostatní a někdy se budete muset prodírat divokou vegetací. Někdy to může také být docela blátivé.

Výstup trvá minimálně tři dny a je ideální ji kombinovat s jinou trasou pro sestup.

Naro Moru

Tato trasa je nejkratší a nejpřímější cestou. Jako taková je nejoblíbenější a vyskytuje se na ní více turistů. Trasa je nejvhodnější pro sestup ale také umožňuje dobrý výstup, protože je relativně rychlá a snadná.

Po cestě uvidíte zajímavou vegetaci.

Má však sekce, jako je notoricky známý Vertical Bog, který může být podmáčený.

Výstup touto trasou lze zvládnout za jeden dlouhý den, ale je lepší si naplánovat aspoň dva dny a jednu noc kvůli aklimatizaci plus čas potřebný na sestup.

Chogoria

Trasa Chogoria je další zajímavou možností pro váš výstup a/nebo sestup na Mount Kenya.

Budete na ni potřebovat více času, ale stojí to za to. Scenérie je velkolepá a budete si moci prohlédnout výhledy na vodopády a úžasnou rokli.

Výstup trvá minimálně tři dny.

Timau

Toto je starší trasa a dnes se už moc nepoužívá. Není to nejlepší trasa, protože není kde přes noc zůstat.

Trasy na další dva vrcholy

Trasa z South Ridge do Nelionu

Pokud chcete jít výše než je Point Lenana, Nelion je dalším vrcholem. Trasa na tento vrchol vás vede po jižní stěně hory a výhledy po cestě jsou úchvatné.

Technické stoupání na Mount Kenya
Technické stoupání na Nelion

Tato trasa vyžaduje zhruba osm hodin lezení. Je to silně technické stoupání, které vyžaduje předchozí zkušenosti.

Sestup se potom provede za tři hodiny následujícího dne. Pokud chcete, můžete také své stoupání prodloužit přechodem na Batian, nejvyšší vrchol Mount Kenya, který je známý jako „Brány mlhy“ (Gates of Mist).

Severní stěna na Batian

Pokud jste se k Batianovi nepřiblížili z Nelionu, můžete se k němu dostat stoupáním po severní stěně hory.

Jedná se o náročnější stoupání a je určeno pro pokročilé lezce. Trvá asi 12 hodin, a potom dalších pět na sestup po nočním spánku na hoře.

Jaké je počasí na Mount Kenya?

Mount Kenya má typické klima spojené s horou, která leží přímo na rovníku: během dne je obvykle teplé a slunečné počasí. V noci teploty podstatně klesají.

Úchvatné skalní formace a vegetace
Úchvatné skalní formace a vegetace

Období sucha trvá od prosince do března a od července do září. Tato dvě časová okna jsou nejlepší na lezení na Mount Kenya, protože je zde v tomto období velmi málo srážek. Očekávejte průměrné denní teploty mezi 11°C až 26°C, v závislosti na nadmořské výšce.

Navzdory vysoké nadmořské výšce teploty na vrcholcích zřídka klesají pod bod mrazu.

Před posledním výstupem budete spát ve výškových táborech a bude tam velmi chladno. Je důležité, abyste byli připraveni na tyto podmínky. To znamená mít si vhodný spacák, základní termální vrstvy a ochranné vnější vrstvy.

Kolik stojí výstup na Mount Kenya?

Cena výstupu hodně závisí na počtu lidí ve vaší skupině a také délce pobytu na hoře. Pro výstup na vrchol Point Lenana počítejte s cenou od 1 000 do 2 500 USD.

Tyto náklady obecně zahrnují stravu a ubytování v Nairobi před a po výstupu a na hoře a také potřebné kempingové a jiné vybavení.

Pro organizaci vašeho zájezdu v Keni zahrnujícího i výstup na Mount Kenya potřebujete v každém případě služby místního průvodce. My máme k dispozici hned několik licencovaných a zkušených místních průvodců.

Pokud se při plánování vašeho zájezdu obrátíte přímo na naši místní cestovní kancelář, získáte požadované služby za výhodných cenových podmínek. Výstup na Mount Kenya není obecně úplně levná záležitost a proto může být vaše potenciální úspora s námi ve výši 10-30% dost zajímavá. Za ušetřené peníze si můžete rozšířit váš zájezd do Keni třeba o klasické safari, nebo o pobyt na plážích u moře či nějaký jiný zajímavý výlet.

Turisté mířící Mount Kenya jsou odměněni nejkrásnějšími západy slunce v Africe
Turisté mířící Mount Kenya jsou odměněni nejkrásnějšími východy slunce v Africe

Externí odkazy

Můžete se podívat na informace o Mount Kenya na české Wikipedii.

Starší, ale stále zajímavá reportáž S černochy za sněhem aneb výstup na Mount Kenya, byla zveřejněna v roce 2008 na serveru iDnes.cz.

Zcela nedávno byl naopak zveřejněn článek Národní park Mount Kenya: Sídlo horského boha na serveru stoplusjednicka.cz.

Zdolal jsem Mount Kenya, co dál?

Mount Kenya je druhou nejvyšší horou Afriky. Co takhle si zkompletovat sbírku a vylézt i na tu první a třetí? 🙂

Pokud byste měli zájem o výstup na nejvyšší horu Afriky, Kilimandžáro, můžete se podívat na podrobné informace o výstupu na českých stránkách tanzanské cestovní kanceláře Serengeti Joy Tours.

A pokud netoužíte po velkém množství lidí, kteří se vydali na slavné Kili, ale spíše po samotě a souznění s krásnou přírodou, pak se určitě vydejte do pohoří Rwenzori v Ugandě. Hezkou reportáž z výstupu s názvem Měsíční hory a spoustu dalšách informací najdete na českých stránkách ugandské cestovní kanceláře Mamaland Safaris.

<< Návrat k nabídce dovolené v Keni