Užitečné informace před cestou

Elektronická víza do Keni

Podívejte se na náš samostatný článek o vízech do Keni.

Očkování pro cesty do Keni

Podívejte se na náš samostatný článek o očkování pro cesty do Keni.

Celní předpisy

Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Převzato ze stránek MzV ČR Celní a devizové předpisy Keňa.

Do země je povoleno dovést jeden litr alkoholu, karton cigaret či 50 doutníků a 250 mililitrů parfému. Osobní věci jako kamery, notebooky a fotoaparáty jsou často celníky zaznamenávány do pasu a musí být ze země také vyvezeny.

Do Keni můžete dovézt libovolné množství cizí měny. Její výši byste ale měli při příjezdu do země deklarovat.

Do Keni je zakázáno dovážet zejména drogy a výbušniny.

Cestovní lékárnička

Na dovolenou do Keni si nezapomeňte vzít cestovní lékárničku. Jejím obsahem by měly být:

 • léky proti bolesti a horečce (Ibalgin, Paralen, …),
 • léky na průjmy a střevní potíže (Imodium, Endiaron, …), vhodná jsou i probiotika (Biopron, Enterol, …),
 • antihistaminika na zklidnění při poštípání nebo při jiných alergických reakcích (Zyrtec, Zodac, …),
 • rychlý prostředek k zastavení menšího krvácení (Traumacel S Dry, …)
 • obinadlo, náplasti s polštářkem i bez,
 • dezinfekční roztoky (Jodisol, …),
 • mast na urychlení hojení (HemaGel, …),
 • mast na infikované rány (Framykoin, …),
 • gely na spáleniny – mohou se hodit i při spálení od slunce na horách nebo u moře (Water Jel, …),
 • teploměr, jehlu, pinzetu,
 • dále, pokud míváte příslušné potíže, můžete potřebovat léky proti nevolnosti v autě (Kinedril), oční kapky pro případ zánětu oka (Ophtalmo-Septonex), mast proti kožním mykózám na nohou (Canesten, Canespor), mast proti oparům rtů (Herpesin, Zovirax), mast na otoky nohou a podobně.
 • Někdo doporučuje vzít si B-komplex a používat ho preventivně jako odpuzovač komárů.

Nezapomeňte na vlastní léky, které pravidelně užíváte. Dejte si je do příručního zavazadla, abyste je měli v případě potřeby po ruce v letadle.

Další léky, jako například antibiotika, antimalarika a podobně vždy konzultujte s vaším lékařem.

Hygienické potřeby

V hotelích, i v těch základních, budete mít všude k dispozici ručníky, pevné nebo tekuté mýdlo a většinou i šampon na vlasy.

Vzhledem k tomu, že kvalita místního mýdla nebo šamponu nemusí všem vyhovovat, nebo může šampon i chybět, zvažte, jestli si nechcete vzít svůj vlastní osvědčený sprchový gel a šampon na vlasy. Obzvláště, pokud máte třeba citlivější pokožku.

Někdo ocení na cestách také hygienické vlhčené ubrousky.

Jak se dostat do Keni

Pokud se chcete dostat do Keni z České nebo Slovenské republiky, pak je samozřejmě vzhledem ke vzdálenosti cca 6 000 km volbou číslo jedna letecká přeprava. Délka přímého letu do Keni (Nairobi,Mezinárodní letiště Joma Kenyatty) je přibližně osm až devět hodin podle cílového letiště, většina letů je ale s minimálně jedním přestupem, a celková délka letecké přepravy je tak přibližně dvanáct až patnáct hodin.
Pokud budete ochotní akceptovat dva a více přestupů a nebo delší čekání na letišti, může se vám podařit sehnat o něco levnější letenky. Pokud naopak budete mít pevný termín a budete spěchat, může být cena letenky vyšší.

V případě, že se vám nepodaří najít vhodné letenky na dovolenou v Keni, dejte nám vědět, pomůžeme vám.

Elektrické zásuvky v Keni

 • Napětí v síti je 220/240 V, 50Hz. Zástrčky jsou tříkolíkové, britského typu. Budete muset používat adaptér, který lze ve většině hotelů zapůjčit.
 • Zejména v období dešťů je nutno počítat s poměrně častými výpadky proudu.

Zásuvky typu G vychází z britské normy (obdélníkové trojkolíkové vidlice). Proto je potřeba si přibalit na cesty do Keni minimálně jeden adaptér typu G podle britské normy.

Cena jednoho adaptéru v rozumné kvalitě se pohybuje od 100 do 200 Kč. Doporučujeme zakoupit před odletem v ČR. V Keni můžete koupit i levnější, ale tam je cena na úkor kvality a příliš to nedoporučujeme.

Cestovní adaptér typu G podle britské normy
Cestovní adaptér typu G podle britské normy

Ceny a placení v Keni

Měna

Národní měnou je keňský šilink (KES), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KSh.

Menší bankovky jsou často ve špatném stavu, můžou být i popsané a dost špinavé. Nepřijímejte ty potrhané a slepované, protože pak můžete mít problém je znovu někde udat. Stejně tak může být problém platit velkými bankovkami, pouliční prodejci a malé obchody většinou nemají nazpět dost drobných.

Většina turistických atrakcí a služeb se dá platit i americkými dolary nebo eurem. Dolarové bankovky vydané před rokem 2006 vám ale asi nevezmou. Nejlepší je mít s sebou dolarové bankovky ne starší než 2009, nepoškozené a nepopsané.

Aktuální kurz české koruny ke keňskému šilinku zjistíte třeba zde.

Náklady v Keni

Pokud budete mít objednanou dovolenou v Keni od Safari-kenya.cz, nemusíte se bát, postaráme se o vás od vašeho příletu do Keni až do vašeho odletu nazpět 🙂 Ale pokud byste si chtěli třeba pobyt prodloužit a vyrazit někam na vlastní pěst, můžou se vám hodit informace níže.

Místní doprava, jídlo i ubytování je v Keni docela levné. V hlavním městě Nairobi jsou ale ceny o něco vyšší než ve zbytku země.

Co se týče dopravy, nejlevněji se po Keni můžete pohybovat veřejnou dopravou, autobusy a minibusy. Ceny se v různých částech země mohou lišit. Často vám jako turistovi zkusí naúčtovat speciální přirážku. Ptejte se tedy místních spolucestujících, kolik platí nebo si cenu domluvte předem.

Vstupy do národních parků a safari je to, za co v Keni utratíte nejvíce peněz. Národní parky stojí obvykle 60 – 100 USD na osobu na den.

Směnárny, bankomaty, karty

Pokud chcete platit kartou, nejlepší je mít VISA kartu, ale i tak je počet míst, kde jí zaplatíte, ve srovnání s Evropou omezený. 

Bankomaty jsou ve všech větších městech. Většina bank si účtuje poplatky za výběr. Občas se stane že některá karta nefunguje a jiná ano. Logiku v tom nehledejte, je třeba zkoušet.

Ve směnárnách si bez problému vyměníte americké dolary a eura za šilinky.

Telefonování a internet

Telefonní předvolba Keni je +254.

Ceny volání zjistíte na stránkách vašich mobilních operátorů.

Keňa má dobrou mobilní síť, která pokrývá většinu velkých měst a turistických oblastí. Problémy by mohly nastat ve vnitrozemí.

Keňa má roomingové služby s operátory Eurotel, T-Mobile a Vodafone. Domovskými operátory jsou Celtel, Kencell a Safaricom Limited ( NETWK).

Většina hotelů nabízí mezinárodní telefonní služby.

Internetová doména je .ke

V případě použití české sim karty je cena za příchozí hovor je cca 60 Kč za minutu, za odchozí cca 80 Kč za minutu. Cena odchozí sms je cca 10 Kč. Operátor Vás bude informovat o cenách po příletu formou sms.

V případě zakoupené místní sim karty je cena volání do České republiky za cca 9 Kč za minutu. Cena sms stojí kolem 2,50 Kč. Příchozí sms i volání Vás nestojí nic. Ceny místních hovorů v Keni jsou cca 0,50 až 2 Kč za minutu a sms za 0,25 Kč.

Lepší hotely, turistické kavárny a restaurace nabízejí wifi (některé hotely za poplatek). Jejich kvalita a rychlost ale nejsou vždy ideální. Ve větších městech najdete internetové kavárny. Nejjednodušší způsob je pořízení místní sim s internetem, který je levný a někdy i rychlejší, než wifi. Ceny mobilního internetového připojení jsou v Keni závislé od zvoleného tarifu, platí se za objem stažených dat například: 4 Mb stojí cca 1,20 Kč. 80 Mb stojí cca 25 Kč, 200 Mb stojí cca 63 Kč, 500 Mb stojí cca 125 Kč nebo 1,5 Gb stojí cca 250 Kč.

Dopis do Evropy může dojít za několik dní, ale i několik týdnů. Některé třeba nedojdou vůbec.

V některých národních parcích je zakázáno telefonování.

Spropitné

Spropitné se od vás očekává jen v turistických restauracích, a to kolem 10%.

V místních jídelnách a kavárnách to zvykem není, ale jste-li spokojení, můžete samozřejmě obsluhu mile překvapit.

Spropitné očekávají a ocení turističtí průvodci ať už na safari nebo v horách (tam také nosiči).

Podle vaší spokojenosti bychom doporučili u levnějších zájezdů 5-10 USD na den pro průvodce, u luxusních zájezdů 10-15 USD na den, myšleno za celou vaši skupinu.

Jazyk

Oficiální jazyky

Keňa má dva oficiální jazyky: angličtina a svahilština.
Angličtina se na území Keni dostala během koloniálního období a dochovala až do současné doby.

Angličtinou se tam, kde potřebujete, domluvíte většinou bez problémů, ale někdy chvíli trvá, než si zvyknete na místní výslovnost a speciální výrazy.

Všichni naši průvodci mluví anglicky.

Další jazyky na území Keni

Kromě svahilštiny existují další domorodé jazyky, kterými se hovoří v jednotlivých
regionech. Hovoří se zde asi 70 jazyky. Patří mezi ně Gikuyu, Oluluyia, Dlalo nebo Kalenjin. Ve větší míře je to také somálština, arabština nebo hindština.

Časové pásmo

V Keni je oproti České republice o 1 hodinu více (v době našeho letního času) resp. o 2 hodiny více (v době našeho zimního času).

Oblečení na safari

Keňa je jednou ze zemí, která zažívá dvě roční období: sucha a dešťů. V lednu, únoru a březnu panuje v Keni suché a teplé počasí a tyto měsíce představují hlavní turistickou sezónu. Po nich následuje první období dešťů – duben a květen. Dalším příhodným obdobím pro návštěvu keňského safari jsou červenec a srpen. Období od října do prosince je dalším obdobím dešťů.
I když můžete navštívit Keňu kdykoli během roku, túry a procházky lesem mohou být náročnější během období dešťů a vyžadují vhodné vybavení.

Určitě doporučujeme přibalit:

 • kvalitní trekové boty a sandály
 • zvažte trekové hole
 • šortky a trička na teplé dny, jako prevence nemocí přenášených hmyzem je ale vhodné si přibalit spolu s repelentem i nějaké prodyšné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi
 • dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy na chladnější dny a procházky lesem, může se hodit i svetr
 • pláštěnku a/nebo bundu a kalhoty do deště
 • sluneční brýle, opalovací krémy, nějaké repelenty proti hmyzu, kšiltovku
 • fotoaparát s dlouhým a/nebo zoomovým objektivem a dalekohled může být na safari velmi užitečný
 • nějaké energetické tyčinky nebo sušenky jako svačina mohou být fajn. Ale ty se dají se koupit i v Keni.
 • pokud půjdete na Mount Kenya, pak určitě zimní vybavení: teplou bundu i kalhoty, čepici, rukavice a lepší je také mít vlastní spací pytel.

Důležité kontakty

Telefonní kontakty

Policie a ambulance – akutní případy: 999
Policie – Nairobi: 717 777
Policie – Mombasa: 222 121

Adresy

Embassy of the Republic of Kenya
Nieuwe Parklaan 21
2597, The Hague
Tel.: +31 70 350 42 15
Fax.: +31 70 355 35 94

Keňa nemá svoje velvyslanectví přímo v České Republice, nejbližší je v Haagu v Nizozemsku.

Embassy of the Czech Republic

https://www.mzv.cz/nairobi/cz/o_velvyslanectvi/kontaktni_informace/index.html

Tende Drive 745, Lavington, Nairobi, Kenya

P.O.Box 25639, 00603 Lavington, Nairobi, Kenya

Telefon00254 774 420 460  
E-mail:nairobi@embassy.mzv.cz

Odkaz na nouzovou telefonní linku.

Chybí vám zde některá důležitá informace nebo odpověď na vaši otázku? Zeptejte se nás!