Chráněná oblast Ol Pejeta

Všeobecné informace o parku

Park (soukromá rezervace, chráněná oblast) Ol Pejeta se nachází asi tři sta kilometrů severně od Nairobi, na úbočí horského masívu Mt. Kenya, v zemědělské oblasti Laikipia. Majitelé velkých farem v Laikipii se už delší dobu zaměřují i na ochranu životního prostředí a divokých zvířat včetně predátorů. Dokazují tak, že soužití zdánlivě nesmiřitelného zemědělství a ochrany divoké přírody je možné. Region je proto oblíbeným místem vědců a studentů z celého světa, a oblast už objevili i turisté, i když zatím v menším počtu než u ostatních rezervací v Keni.

Chráněná oblast Ol Pejeta ležící přímo na rovníku je nejvýznamnější soukromou rezervací v oblasti. Od roku 2004 ji vlastní známá mezinárodní nevládní ochranářská organizace Fauna & Flora International sídlící v britské Cambridgi.

Rezervace Ol Pejeta se dnes rozkládá na ploše 360 km2 (podobné rozloze Krkonošského národního parku). Část pokrývají travnaté savany s minimem stromů, další část řídká nebo hustší buš a nejmenší část pak převážně akáciové lesy. U vodních toků Ngobit a Ewaso Ngiro je i několik mokřadů.

Ol Pejeta je obklopena velkými kukuřičnými poli. Aby se zabránilo pytláctví a konfliktům mezí zvířaty a obyvateli, je celá chráněná rezervace oplocená. Pouze několik málo míst na severu zajišťují pohyb volně žijících živočichů v rámci ekosystému celé oblasti Laikidipia.

Výskyt zvířat v parku Ol Pejeta

Národní park Ol Pejeta - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

V Ol Pejetě se vyskytuje celá tzv. Velká pětka, konkrétně cca dvě stě jedinců slona afrického, víc jak padesát lvů, dvacet levhartů, přes tisíc buvolů a také nosorožci.

Chráněná oblast Ol Pejeta má nejvyšší hustotu predátorů v Keni mimo Masai Mara. Je velká šance že uvidíte lva, geparda i hyenu.

Chráněná rezervace Ol Pejeta je domovem mnoha predátorů
Chráněná rezervace Ol Pejeta je domovem mnoha predátorů

V rezervaci se nachází původní, dnes kriticky ohrožený nosorožec dvourohý, jehož populace v ní díky systematické péči a opakovaným repatriacím dosahuje až sto kusů, nejvíce v celé Africe. Kromě něj můžete narazit i na nějaký z cca deseti kusů nepůvodního nosorožce tuponosého. V zabezpečené části rezervace žijí poslední nosorožci tuponosí severní, někdy označovaní jako nosorožec Cottonův.

V Ol Pejeta původní druh nosorožec dvourohý
V Ol Pejeta původní druh nosorožec dvourohý

Jako poslední šance pro nosorožce tuponosého severního, ve volné přírodě už vyhubeného, byli v roce 2009 do chráněné oblasti Ol Pejeta přemístěni čtyři jedinci z české zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Bohužel jediný samec později uhynul a protože další dva zbývající jedinci chovaní v lidské péči (v americkém San Diegu a ve Dvoře Králové) nedokáží přivést na svět mláďata, naděje na další přirozené rozmnožení už nejsou. Přitom ještě před padesáti lety byl tento druh v několika středo a východoafrickým zemích běžný, jeho počty se odhadovaly na více jak 2 000 jedinců. Dnes se ještě uvažuje se o tom, jak získat z posledních jedinců tohoto druhu vhodný reprodukční materiál pro budoucí přenos embryí.

V rezervaci Ol Pejeta je také šance pozorovat velmi vzácného psa hyenovitého.

Záchranné stanice šimpanzů Sweetwaters je útočištěm pro šimpanze zachráněné z černého trhu. Je to jediné místo, kde můžete tyto charismatické lidoopy v Keni vidět.

Šimpanzi ze záchranné stanice Sweetwaters v parku Ol Pejeta
Šimpanzi ze záchranné stanice Sweetwaters v parku Ol Pejeta

Počasí v parku Ol Pejeta

Národní park Ol Pejeta - teploty
Teploty v chráněné oblasti Ol Pejeta v průběhu roku

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce má park Ol Pejeta mírné podnebí. Teploty jsou díky blízkosti rovníku po celý rok poměrně konstantní – denní teploty jsou kolem 23-25°C, noci jsou chladnější, obvykle 8-10°C.

Teplé oblečení pro ranní a večerní safari je nezbytné.

Národní park Ol Pejeta - srážky
Srážky v chráněné oblasti Ol Pejeta v průběhu roku

Období sucha – červen až září

Období sucha má většinou slunečné dny, i když srážky jsou také možné. Teploty kolem 24 ° C jsou běžné. Při 10 ° C je v noci a brzy ráno chladno.

Období dešťů – říjen až listopad, duben až květen

Hlavní období dešťů (dlouhé deště) je od konce března do května, zatímco kratší období dešťů (krátké deště), vrcholí v listopadu.

Zatažené dny nejsou během období dešťů neobvyklé.

Nejlepší čas pro návštěvu chráněné oblasti Ol Pejeta

Národní park Ol Pejeta - vhodný čas pro návštěvu
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Rezervace Ol Pejeta nabízí dobré podmínky pro pozorování divoké zvěře po celý rok.

Nejlepší doba pro pozorování je od července do září a od ledna do března. Pozorování divoké zvěře může být naopak problematické v dubnu, květnu a listopadu – nejmokřejších měsících, kdy je půda po silném dešti těžko sjízdná. V období dešťů jsou terénní vozidla s pohonem 4×4 nutností.

V hlavním období sucha (červenec až září) vegetace usychá a řídne a kolem několika zbývajících vodních zdrojů se shromažďují zvířata.

V deštivém období je park zelenější a vzduch je čistší.

Nejdeštivějším měsícem je duben a déšť v této době může sledování divočiny učinit náročnější. Některá ubytovací zařízení jsou v tomto období zavřená, v jiných je možné získat slevy na ubytování.

Pozorování ptáků v Ol Pejeta Conservancy je dobré po celý rok. Migranti z Evropy a severní Afriky jsou však přítomni především od listopadu do dubna. To se částečně shoduje s deštivým obdobím, kdy lze při hnízdění vidět mnoho druhů v chovném opeření.

Jak se tam dostanu?

Cesta do chráněné oblasti Ol Pejeta z Nairobi trvá asi tři až čtyři hodiny. Vozidla s pohonem 4×4 jsou v období dešťů nutná.

Nejrychlejší způsob, jak se dostat do Ol Pejeta, je letecky jedním z denních pravidelných letů z mezinárodního letiště Jomo Kenyatta (NBO), které se nachází 15 km jihovýchodně od Nairobi, na letiště Nanyuki, které je vzdálené 45 minut jízdy od rezervace.

Historie národního parku

Chov dobytka v oblasti Ol Pejeta začal na počátku 40. let 20. století lordem Delamereem, což byl z prvních a nejvlivnějších britských osadníků v Keni. Jiným pozdějším majitelem ranče byl nechvalně proslulý Adnan Khashoggi, miliardář turecko-saúdskoarabského původu, obchodník se zbraněmi.

Na konci 60. let si pytláctví koloniálními lovci vybralo velkou daň na populaci divoké zvěře. Počty slonů a nosorožců klesaly, a přestože byl lov slonů v Keni v roce 1973 prohlášen za nezákonný, jejich počty nadále klesaly. V roce 1988 založila společnost Lonrho Africa rezervaci Game Reserve Sweetwaters jako útočiště pro nosorožce černého a další divokou zvěř. Postupem času se tato rezervace rozšířila na 90 000 akrů – a nyní je známá jako Ol Pejeta Conservancy.

V roce 2003 koupila půdu v rezervaci Ol Pejeta společnost Fauna and Flora International. Každodenní provoz zajišťuje Ol Pejeta Ranching Ltd. (podnik vlastněný neziskovou organizací), který využívá zemědělství a cestovní ruch k vytváření přebytků, které ze 100% reinvestuje do ochrany životního prostředí a rozvoje komunity.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky Ol Pejeta Conservancy v angličtině.

Zajímavý článek s názvem Rezervace Ol Pejeta zveřejnil časopis Ochrana přírody. Převzali jsme z něj některé informace obsažené na této stránce.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na chráněné oblasti Ol Pejeta? Umíme to zařídit.

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.