Historické památky v Keni

Historické památky v Keni? Pro někoho možná překvapivé spojení, ale to tak. Milovníkům historie a prehistorie nabízí Keňa mnoho zajímavých lokalit.

Prehistorické památky v Keni

Keňa je obdařena bohatým prehistorickým fosilním dědictvím, které se datuje zpět do doby dinosaurů před více než 100 miliony let. Národní muzea v Keni uchovávají největší sbírku lidské prehistorie na světě, nejdelší a nejúplnější záznam trvající více než 27 milionů let. V těchto sbírkách najdete doklady o zvířecích a rostlinných druzích souvisejících s evoluční teorií. Díky keňským vědcům z národních muzeí studium lidské evoluce stále pokračuje.

Kromě fosilních záznamů existuje i dlouhá historie technologického vývoje s nástroji starými 2,3 milionu let.

Skutečným unikátem je oblast Východoafrického příkopu, která bývá označována jako „kolébka lidstva“. Byla zde objevena kostra stará 2,5 milionu let a další pozůstatky prvních obyvatel Země.

Prehistorické místo Kariandusi

Blízko Elmenteita je prehistorické místo Kariandusi. Toto místo bylo objevena Louisem Leakeyem ve 20. letech 20. století. Je bohatým zdrojem prehistorických obsidiánových nástrojů vyrobených ranými lidmi před 1,4 miliony až 200 000 lety. Většina nástrojů nalezených v Kariandusi jsou řezací nástroje, které se, zdá se, používaly k porážení masa.

Tyto vykopávky lze navštívit a je zde malé muzeum. To je snadno dostupné z dálnice Nairobi – Nakuru.

Prehistorické památky v Keni - Kariandusi
Prehistorické místo Kariandusi

Prehistorické místo Olorgasalie

Olorgasalie, která se nachází nedaleko jezera Magadi přibližně 70 kilometrů od Nairobi, je významným archeologickým nalezištěm. Tato oblast byla oblastí intenzivního osídlení a činnosti Člověka vzpřímeného (Homo erectus) asi před 500 000 lety. Vykopávky zde odkryly spoustu fosilií, nástrojů a raných artefaktů. Proto je tao oblast známá také jako „továrna na kamenné nástroje“.

Toto místo je přístupné veřejnosti a stojí za návštěvu každému, kdo se zajímá o pravěk.

Prehistorické památky v Keni - Olorgasalie
Prehistorické místo Olorgasalie

Prehistorické místo Hyrax Hill

Blízko Nakuru je prehistorické místo Hyrax Hill. Objevil je Louis Leakey ve 20. letech 20. století a od té doby je bohatým zdrojem neolitických fosilií, nástrojů a artefaktů z doby železné. Tyto vykopávky lze navštívit a na místě je i muzeum. Lokalita je snadno dostupná z Nakuru.

Prehistorické památky v Keni - Hyrax Hill
Prehistorické místo Hyrax Hill

Pravěké místo Koobi Fora

Jezero Turkana označované také jako Jade Sea je oblastí, která má z hlediska lidské kultury velký význam. Je možné navštívit prehistorické místo na Koobi Fora na vzdáleném severním břehu jezera, poblíž Sibiloi. Probíhá zde těžba, která přinesla velké množství fosilních vykopávek. Zde najdete první lebku Australopitecus a pozůstatky Homo Habilis a Homo Erectus.

Nejslavnější objev zde ale učinil Keňan Kamoya Kimeu. Nalezl kostru Turkanského chlapce starou 1,6 milionu let. Jednalo se o mladého chlapce ve věku 9 – 12 let a vysokého 1,6 metru. Nalezená kostra je jedinou takto starou téměř úplnou kostrou člověka.

Pravěké místo Koobi Fora
Pravěké místo Koobi Fora

Historické památky v Keni

Ruiny Gedi

Mezi hlavní historické památky v Keni patří bezesporu Ruiny Gedi na pobřeží indického oceánu. Toto svahilské město ze 12-13. století vám nabízí pohled do dávné minulosti. Nachází se ve Watamu v Malindi.

Jedná se o pozůstatky starého tradičního svahilského města. Město bylo přestavěno v 15. století a později opuštěno v 17. století. Bylo z velké části obydleno svahilskými lidmi, kterým vládl sultán.

V současné době ruiny tvoří několik mešit, palác a domy – všechny budovy jsou nyní ukryté v džungli.

Historické památky v Keni - Ruiny Gedi
Ruiny Gedi

Pevnost Jesus

Pevnost Jesus, kterou postavili portugalští útočníci v roce 1593, je historickou památkou keňského pobřežního města Mombasa. Je postavena na korálovém hřebeni u vchodu do pobřežního přístavu.

V období mezi lety 1837 a 1895 byla pevnost Fort Jesus využívána portugalskými vojáky jako kasárna, ale když byl v roce 1895 vyhlášen britský protektorát, byla přeměněna na vězení. V současné době pevnost slouží jako národní muzeum a je jedním z nejvýznamnějších historických památek v Keni.

Historické památky v Keni - Pevnost Jesus
Pevnost Jesus

Pevnost Siyu

Pevnost Siyu je jedinou keňskou pevností, která nebyla postavena cizinci. Byla postaven ve 13. století šejkem Bwanou Matakou za účelem ochrany obyvatel Siyu před ománskou arabskou nadvládou. Sheikh Mataka také přestavěl velkou část města Siyu, včetně jeho panského sídla z jemného kamene, jehož pozůstatky jsou stále viditelné.

Místo se nachází na ostrově při severním pobřeží Keni, jež je součástí souostroví Lamu.

Historické památky v Keni - Pevnost Siyu
Pevnost Siyu

Sloup Vasco da Gama

Sloup Vasco da Gama, původně postavený v roce 1498 na útesu v Malindi, v okrese Kilifi, je jednou z nejstarších evropských památek v Africe. Je pojmenován po portugalském průzkumníkovi Vasco da Gama.

Nynější sloup je kopií prvního pilíře, který byl zničen muslimy kvůli tomu, že měl na sobě kříž. Považovali ho za propagaci křesťanství v regionu, který byl převážně obydlen muslimským obyvatelstvem.

Sloup Vasco da Gama
Sloup Vasco da Gama

Pevnost a muzeum Lamu

Pevnost Lamu byla postavena v roce 1813, těsně po vítězství obyvatel Lamu v bitvě u Shely. Stojí na jižním okraji starého kamenného města na břehu ostrova Lamu. Zpočátku sloužila jako posádka pro balúčské vojáky přidružené k ománskému sultánovi. V letech 1910 až 1984 byla britskou kolonií i keňskou vládou využívána jako vězení. V současné době slouží jako národní muzeum.

Pevnost a muzeum Lamu
Pevnost a muzeum Lamu

Kombinovaná aktivní dovolená

Návštěvu historických památek v Keni je možné kombinovat s odpočinkovým pobytem na keňských plážích a/nebo s klasickým keňským safari. A pokud byste chtěli být během vaší dovolené v Keni ještě aktivnější, můžeme pro vás připravit a zajistit výstup na Mount Kenya.

<< Návrat k nabídce dovolené v Keni