Národní park Aberdare

Všeobecné informace o parku

Národní park Aberdare chrání ekosystém stejnojmenného pohoří Aberdare. Najdete v něm tzv. „stromové hotely“, které jsou určeny pro hosty k pozorování divoké zvěře přicházející k napajedlům (nebo solným lizům) v lesním prostředí. Pozorování divoké zvěře z této vyvýšené polohy je výborným způsobem, jak uvidět zvířata, která je jinak obtížné spatřit v husté vegetaci.

"Stromový hotel" u napajedla v parku Aberdare
„Stromový hotel“ u napajedla v parku Aberdare

Aberdare je z hlediska krajiny velmi rozmanitá oblast. A jako u každého pohoří zde existují různé vegetační zóny v různých nadmořských výškách. Ve vyšších nadmořských výškách najdete bambusové lesy a afro-alpská rašeliniště zasazená mezi strmé hřebeny hor s nádhernými vodopády a údolími řek.

Národní park Aberdare - lesy a voda
Národní park Aberdare – lesy a voda

Národní park Aberdare je jedním z hlavních zdrojů pitné vody pro hlavní město Nairobi.

Výskyt zvířat v parku Aberdare

Národní park Aberdare - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Národní park Aberdare je domovem celé tzv. Velké pětky, není to však typický cíl pro její pozorování. Buvoli a sloni se tu vyskytují běžně. Leopardi a lvi jsou vzácní. Mají tendenci zůstat ve vyšších nadmořských výškách a je obtížné je spatřit. Z jednoho ze stromových hotelových napajedel je možnost uvidět v noci černého nosorožce.

Pokud budete mít štěstí, narazíte v lese na primáty, například na černobílé opice colobus. Les je také domovem několika antilop, včetně krásné antilopy bongo.

Noční zvířata, včetně obrovského prasete lesního a velkého skvrnitého geneta, často navštěvují napajedla v noci.

Lesy a rašeliniště národním parku Aberdare jsou rájem ptáků – bylo zde zaznamenáno více než 290 druhů. Ve stromových hotelech bylo pro ptáky zřízeno několik krmných plošin.

Některé hotely v parku Aberdare mají stromové stezky
Některé hotely v parku Aberdare mají stromové stezky

Počasí v parku Aberdare

Nadmořská výška v parku Aberdare se velmi různí – od 1 952 do 3 894 metrů nad mořem. Teploty klesají o přibližně 6,5°C na každých 1 000 výškových metrů, takže v parku existují velké klimatické rozdíly.

Počasí je obvykle chladné a mlhavé. Déšť se vyskytuje celoročně. Jelikož se park nachází blízko rovníku, jsou teploty po celý rok poměrně stabilní. Teplé a nepromokavé oblečení je nezbytné.

Teploty v národním parku Aberdare v průběhu roku
Teploty v národním parku Aberdare v průběhu roku

Období relativního sucha panuje od června do září. I v období sucha ale občas prší. Toto je nejchladnější období roku s odpoledními teplotami kolem 15°C. V noci a brzy ráno je velmi zima – jen pár stupňů nad bodem mrazu.

V červnu a červenci je převážně slunečno, ale může kdykoli zapršet. V srpnu a září déšť mírně zesílí a teploty se v září mírně zvýší ke 16°C.

Od října do května panuje období dešťů. Obecně je v celém období dešťů mnoho zatažených, zamračených dní a může dlouhodobě pršet.

Pouze od prosince do února nastane relativně sušší období oddělující „krátké deště“ na podzim od „dlouhých dešťů“ na jaře. Přesné načasování tohoto kratšího suššího období je těžké předvídat. Jedná se o nejteplejší měsíce v roce s odpoledními teplotami kolem 18°C.

Duben je nejmokřejší měsíc. Většinu dní prší, někdy i po celý den. Trasy mohou být kluzké a je obtížné se v lese orientovat.

Srážky v národním parku Aberdare v průběhu roku
Srážky v národním parku Aberdare v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Aberdare

Národní park Aberdare - vhodný čas pro návštěvu
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Pozorování divoké zvěře je v Aberdare možné po celý rok, pokud ovšem nemáte v úmyslu bloudit po lese a spokojíte se s pozorováním zvěře z vašeho hotelu na stromě. V období dešťů (říjen až květen) hotely nabízejí spoustu volných míst a mimosezónní slevy.

Pozorovat zvířata můžete i z pohodlí hotelu
Pozorovat zvířata můžete i z pohodlí hotelu

Pokud chcete cestovat po parku, vyhněte se nejsilnějším dešťům v parku v dubnu až květnu a říjnu. Lidé, kteří chtějí park Aberdare intenzivně prozkoumat, by jej měli navštívit nejlépe v období sucha od června do září nebo v lednu a únoru. Sloni a některé antilopy se během období sucha rozptylují do vyšších nadmořských výšek.

Národní park Aberdare nabízí také dobré sledování ptáků po celý rok, ale nejlepší doba je od listopadu do dubna, kdy jsou přítomni migranti z Evropy a severní Afriky. To se částečně překrývá s obdobím dešťů, kdy lze při hnízdění vidět mnoho druhů ptáků v chovném opeření.

Většina ptáků žijících v lese a na rašeliništích však pobývá v parku po celý rok, takže sušší měsíce (od června do září a od prosince do února) mohou být dobrým kompromisem pro pozorování ptáků a lesní turistiku.

Jak se tam dostanu?

Národní park Aberdare se nachází 160 km severně od Nairobi a 20 km jihozápadně od Nanyuki. Cesta z Nairobi trvá asi 2½ až 3 hodiny. Cesta do Nairobi je snadná, protože se jedná o jeden z největších dopravních uzlů na kontinentu.

K dispozici jsou také pravidelné lety na přistávací dráhu v Nanyuki.

Poloha národního parku Aberdare
Poloha národního parku Aberdare

Historie národního parku

V roce 1884 objevil skotský geolog a průzkumník Joseph Thomson pohoří Aberdare, které místní obyvatelé nazývají Nyandarua. Objevil také vodopády na konci dnešního národního parku Aberdare, které byly pojmenovány po něm.

Vodopády v národním parku Aberdare
Vodopády v národním parku Aberdare

V roce 1951 byla oblast Aberdare o rozloze 300 čtverečních kilometrů oficiálně přeměněna na národní park.

Mezi jeho slavné hosty patří mladá princezna Elizabeth, která se zde při svém pobytu v Keni stala královnou, když její otec, král Jiří VI., zemřel v noci 5. února 1952.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky Aberdare National Park v angličtině.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Tsavo East? Umíme to zařídit.

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.