Národní rezervace Samburu

Vstupní brána národní rezervace Samburu
Vstupní brána národní rezervace Samburu

Všeobecné informace o parku

Národní park (národní rezervace) Samburu patří mezi méně známé a s rozlohou 165 km² také menší parky v Keni. Je ale zajímavý a návštěvníky velmi dobře hodnocený. Příroda i zvěř částečně připomínají slavnější a populárnější národní park Masai Mara. Rozprostírá se kolem řeky Ewaso Ng‘iro. Okolní rozlehlé savany a kosodřevinné pouště lákají spoustu zvěře.

Kolem řeky Ewaso Ng‘iro roste řada akácií, které společně s řekou oddělují Samburu od sousední rezervace Buffalo Springs National reserve.

Spolu s přilehlou rezervací Shaba a Buffalo Springs tvoří jeden ucelený ekosystém, kde se může zvěř pohybovat bez omezení.

V rezervaci a jejím okolí žije kmen Samburů. V případě zájmu je můžete navštívit a poznat jejich styl života.

Výskyt zvířat v parku Samburu

Národní park Samburu - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Národní rezervace Samburu je unikátní velkým počtem slonů, kterých zde žije téměř tisíc jedinců. Místní organizace Save the elephants se stará o jejich ochranu a o ochranu jejich životního prostředí. Do nedávna byla oblast Samburu spojována s pytláky, kteří obchodovali se slonovinou. Ale vytvoření rezervace a organizace pro aktivní ochranu zvěře přinesli do oblasti bezpečnost a také zajistili přínos pro místní obyvytele z turismu.

Sloní stáda v národní rezervaci Samburu
Sloní stáda v národní rezervaci Samburu

Kromě velkých sloních stád, putujících vyprahlou buší, můžete v rezervaci Samburu pozorovat i spoustu žiraf, antilop a také velké predátory, jako jsou lvi, gepardi a občas i levharti.

V řece se hojně vyskytují také krokodýli. Podél řeky Ngiro je několik ubytoven, kde pravidelně pořádají krmení krokodýlů.

Zajímavostí rezervace Samburu je tzv. samburská velká pětka (zebra Grévyho, somálský pštros, žirafa síťovaná, oryx a antilopa žirafí).

Národní rezervace Samburu je místem, ve kterém George a Joy Adamson (česká Němka, rodačka z Opavy), vychovali lvici Elsu, jejíž příběh je známý z knihy a filmu Volání divočiny.

Pokud znáte příběh lvice, které adoptovala mládě oryxe, tak ten se také odehrál v této rezervaci.

Na své si v rezervaci přijdou i milovníci ptáků, kterých zde lze pozorovat v severní buši i jižních říčních lesech téměř 500 druhů.

Kmen Samburu

Samburové patří mezi keňské pouštní kmeny, které si stále zachovávají původní životní styl. Někdy se jim přezdívá „Zlatí Masajové“. Podobně jako Masajové bydlí v chýších „stavěných“ z dobytčího trusu, dřeva a trav. Běžná je u nich a obřízka u obou pohlaví.

Samburové si potrpí na krásu a ověšují se různými korálky a pestrobarevnými látkami.

Lidé kmene Samburu
Lidé kmene Samburu

Život Samburů je podobně jako u Masajů propojen s životem, jejich dobytka. Chovají hlavně krávy, kozy, ovce, někdy i velbloudy, kteří spotřebují méně vody. V typické vesnici Samburů žije nejčastěji společně několik rodin nebo jedna velké rodina.

Některé rodiny Samburů se brání cestovnímu ruchu na svém území, některé dokázaly využít turismus ve svůj prospěch. U těch druhých máte možnost nahlédnout do jejich tradičního života.

Počasí v parku Samburu

Národní park Samburu - teploty
Teploty v národní rezervaci Samburu v průběhu roku

V národním parku Samburu panují vyšší teploty než například kolem poměrně chladnějšího okolí Nairobi. Průměrná denní teplota v Samburu se pohybuje mezi 29-32°C, v noci klesá na 16-18°C.

Nejteplejší měsíce jsou únor a březen, nejchladnější červenec a srpen.

Národní park Samburu - srážky
Srážky v národní rezervaci Samburu v průběhu roku

Sucho je od ledna do března a od června do října. Deště jsou v Samburu převážně v dubnu a květnu, menší pak také od konce října do půli prosince.

Nejlepší čas pro návštěvu národní rezervace Samburu

Národní park Samburu - vhodný čas pro návštěvu
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

V Samburu moc neprší, takže je možné ho navštívit každý měsíc, ale nejlepší období roku pro sledování divoké zvěře je v období sucha (červen až říjen). Vegetace v období sucha řídne a kolem několika zbývajících vodních zdrojů se shromažďují zvířata.

Populárním obdobím pro návštěvu je také druhé suché období od prosince do března.

V deštivém období je park zelenější a vzduch je čistší. A přilétají také některé stěhovavé druhy ptáků.

Nejdeštivějším měsícem je duben a déšť v této době může sledování divočiny učinit náročnější. Na druhou stranu můžete v tomto období získat slevy na ubytování.

Jak se tam dostanu?

Rezervace Samburu se nachází 355 km severně od hlavního keňského města Nairobi.

Cesta do Samburu vám zabere přibližně šest hodin autem z Nairobi nebo jednu hodinu letadlem z mezinárodního letiště Jomo Kenyatta (NBO), které se nachází 15 km jihovýchodně od Nairobi.

Historie národního parku

Hrabě Telekis Companion Von Holnel navštívil tuto oblast v 60. letech 19. století a popsal ji jako oblast plnou divočiny, zejména buvolů a nosorožců. V následujících desetiletích se stala oblíbeným lovištěm mnoha evropských lovců.

V roce 1948 se současné území národní rezervace Samburu stalo chráněnou oblastí ve větší národní rezervaci Marsabit. Rodney Elliott, starší strážce národní rezervace, navrhl okresu Samburu, že podle jeho názoru se oblast na sever od řeky Ewaso Ngiro měla stát rezervou sama o sobě. Díky předvídavosti rady hrabství, grantu, některým soukromým osobám a financování, které obdržela společnost Trust Elsa, byla v roce 1962 založena Národní rezervace Samburu.

V roce 1963 tehdejší ministr pro místní správu rozhodl, že národní rezervaci bude spravovat africká okresní rada Samburu.

Národní rezervace Samburu je jednou ze dvou oblastí spolu s národním parkem Meru, kde ochránci přírody George Adamson a Joy Adamson vychovali slavnou lvicu Elsu a poté ji pustili zpět do volné přírody.

V této rezervaci byla v lednu 2002 pozorována neuvěřitelná událost: osamělá lvice, která dostala jméno Kamunyak, byla spatřena ve společnosti mláděte oryxe. Později se zjistilo, že lvice si mládě antilopy adoptovala a starala se o něj, jako by jí patřilo. V následujících letech si lvice adoptovala další mláďata oryxů. Důvod jejího chování nebyl nikdy pochopen.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky národního parku Samburu v angličtině.

Zajímavý článek o parku Samburu a v okolí žijícím kmeni Samburů s názvem Keňa – Poznejte rezervaci Samburu zveřejnil server Novinky.cz. Převzali jsme z něj některé informace obsažené na této stránce.

Za přečtení stojí také článek Samburu – téměř neznámá perla Keni publikovaný ne portálu Lidovky.cz. I z něj jsme čerpali některé informace.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Samburu? Umíme to zařídit.

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.