Národní park Mount Kenya

Všeobecné informace

Národní park Mount Kenya (také Mt. Kenya, Mount Keňa, Mt. Keňa) má rozlohu 715 km2 a byl vytvořen za účelem ochrany přírody v okolí impozantního vyhaslého vulkánu Mount Kenya. Většina parku leží ve výšce nad 3 000 metrů nad mořem. Navazuje na něj přibližně stejně velká lesní národní rezervace.

Mt. Kenya (5 199 m) je nejvyšší horou v Keni a druhou nejvyšší horou Afriky. Je to vyhaslá sopka, která byla v období své aktivity před miliony let ještě o dost vyšší.

Nachází se na ní zbytky ledovce, které ale v poslední době rychle ustupují. Se svými sněhem a ledem pokrytými vrcholy a zelenými svahy vytváří tato hora jednu z nejhezčích scenérií v Keni i celé východní Africe. Ledovce na hoře Mt. Keňa jsou malým geografickým zázrakem, protože leží jen 16 km od rovníku. Největší ledovec se nazývá Lewis Glacier a narazíte na něj pokud se rozhodnete vystoupat z Teleki Valley směrem na Point Lenana.

Národní park Mount Keňa nabízí krásné přírodní scenérie. Klima, fauna i flóra se v něm mění podle nadmořské výšky. Hora je v nejnižších polohách porostlá deštným pralesem. Ve vyšších polohách lesem, bambusem a křovím. A v těch nejvyšších už narazíte jen na skály, led a sníh.

Národní park Mount Keňa je domovem pro víc jak 880 druhů rostlin, z nichž některé jsou endemické. To znamená, že nerostou nikde jinde na světě. Ikonické jsou například zdejší obrovské lobélie. Žije tu také několik ohrožených druhů savců.

Výstup na Mount Kenya
Scenérie národního parku Mount Kenya s lobéliemi v popředí

Chráněná oblast zároveň slouží jako oblast pro získávání a zachycování pitné vody pro okolní obyvatele.

Mount Kenya má pro místní obyvatele také náboženský význam, místní kmeny ji totiž považují za sídlo svého boha. Proto své domy stavějí tak, aby vchod směřoval vždy k hoře. Posvátná jsou pro ně i některá zdejší jezera, jeskyně a řeky.

Výskyt zvířat v parku Mount Kenya

Největším lákadlem pro jednodenní nebo vícedenní výlety do národního parku Mount Kenya jsou krásná příroda a divoká zvířata, která v parku můžete pozorovat.

Celoročně se tu zdržuje relativně hodně slonů, můžete tu potkat i buvoly, několik druhů antilop, například vodušku velkou či antilopu losí, opice a nespočet druhů ptáků.

Ve vyšších polohách pak pravděpodobně narazíte na damany.

Pokud budete mít štěstí, můžete v parku spatřit i vzácného nosorožce dvourohého, kterého tu ale zbývá už jen několik kusů.

Počasí v parku Mount Kenya

Národní park Mt. Kenya má klima ovlivněné vysokou horou, která navíc leží přímo na rovníku. Během dne je obvykle teplé a slunečné počasí. V noci teploty podstatně klesají a proto je třeba se vybavit i teplým oblečením na případné ranní a pozdně večerní treky.

Období sucha trvá v oblasti přibližně od prosince do března a potom od od července do září. Tato dvě časová období jsou nejlepší pro návštěvu národního parku Mount Keňa, protože je zde v tomto období velmi málo srážek. Očekávejte průměrné denní teploty 11°C až 26°C, podle nadmořské výšky.

Navzdory vysoké nadmořské výšce teploty na hoře Mt. Kenya málokdy klesají pod bod mrazu.

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Mount Kenya

Národní park Mt. Kenya je možné navštívit po celý rok. Ideální doba je ale leden až únor a červenec až srpen. V tomto období je nejmenší pravděpodobnost srážek. Přeháňky ale nejsou zcela vyloučené ani v tomto období.

Jak se tam dostanu?

Do oblasti národního parku Mount Kenya se z Nairobi dostanete po relativně kvalitní silnici buď do Embu a Meru, nebo z druhé strany do Nyeri a Nanyuki. Vzdálenost je přibližně 175 km.

Do Meru a Nanyuki můžete i doletět vnitrostátním letem. Není to významná úspora času, ale je to pohodlné a užijete si hezké výhledy.

Historie

Národní park Mount Kenya byl založen v roce 1949 za účelem ochrany hory Mount Kenya, divoké zvěře a okolního prostředí.

Zpočátku to byla lesní rezervace, než byl vyhlášen jako národní park. V současné době je národní park Mount Kenya obklopen navazující lesní rezervací.

V dubnu 1978 byla tato oblast označena jako biosférická rezervace UNESCO. V roce 1997 se národní park Mt. Kenya a lesní rezervace díky svým přírodním krásám dostaly na seznam světového dědictví UNESCO.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální anglické stránky národního parku Mount Kenya National Park.

Nedávno byl zveřejněn článek v češtině Národní park Mount Kenya: Sídlo horského boha na serveru Stoplusjednicka.cz.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na výlet a safari do národního parku Mount Kenya? Umíme to zařídit.

Výstup na Mount Kenya

V případě že se zajímáte o výstup na některý z vrcholů Mount Kenya, podívejte se na naše stránky Výstup na Mount Kenya, kde najdete řadu dalších informací, týkajících se přímo hory a výstupu na ni.

Výstup na Mt. Kenya může nabídnout vysokohorskou turistiku nebo i klasické lezení
Výstup na Mt. Kenya může nabídnout vysokohorskou turistiku nebo i klasické lezení

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.