Lake Naivasha

jezero Lake Naivasha

Všeobecné informace

Lake Naivasha je krásné sladkovodní jezero. Má průměr téměř 13 km, ale jeho vody jsou mělké, s průměrnou hloubkou pěti metrů. Je to druhé největší sladkovodní jezero v Keni.

Lake Naivasha není národním parkem. Přesto, že mu není oficiálně poskytována žádná ochrana ze strany keňské vlády, jezero a jeho okolí nabízí dobré podmínky pro řadu divokých zvířat. O jejich ochranu se stará místní sdružení.

Odpolední vítr a bouře mohou způsobit, že jezero náhle zdrsní a způsobí vysoké vlny. Z tohoto důvodu místní Masajové pokřtili jezero Nai’posha, což znamená „drsná voda“. Toto Britové později chybně přepsali jako Naivasha.

Jezero Naivasha je neobvyklé v tom, že nemá žádný známý odtok, což je obvyklý předpoklad pro sladkovodní jezero.

Jezero se stalo rekreačním střediskem Keňanů. Jezero se také stalo důležitým zdrojem vody a hybnou silou mnoha hospodářských činností regionu, mezi něž patří zemědělství, zahradnictví, výroba geotermální energie, rybolov a cestovní ruch.

Blízko jezera je Mount Longonot, vyhaslá sopka s výškou 2776 metrů, která naposledy vybuchla v 60. letech 19. století. Mount Longonot má velký kráter, ale bez vody. Jméno Longonot pochází z masajského slova Olo Nongot, což v překladu znamená hora s mnoha vrcholy. Pěší tůra na Mount Longonot může trvat mezi 2-4 hodinami, v závislosti na vaší kondici.

Okolí jezera a hora Longonot nabízí skvělé pěší tůry
Okolí jezera a hora Longonot nabízí skvělé pěší tůry

Výskyt zvířat v okolí Lake Naivasha

Velká část jezera je obklopena lesy tvořenými především akáciemi se žlutou kůrou, známé jako „stromy žluté zimnice“. Tyto lesy a jezero společně přitahují řadu ptáků.

Plameňáci na jezeře Naivasha
Plameňáci na jezeře Naivasha

Vody jezera přitahují k jejím břehům také velké množství divokých zvířat. Mezi akáciemi se potulují a okusují je žirafy. V bažinách na břehu si libují buvoli. Opice Colobus a další primáti se pohybují v korunách stromů, zatímco velká populace hrochů jezer spí celý den na mělčině, aby se v noci vydali za potravou.

Hroši v jezeře Naivasha
Hroši v jezeře Naivasha

Na safari v okolí jezera Naivasha můžete vyrazit v autě, pěšky nebo na lodi.

Plavba lodí umožňuje cestujícím pocítit čerstvý vzduch jezera Naivasha při pozorování ptáků a zvěře. Na břehu můžete uvidět z lodi řadu hrochů, stejně jako zebry a žirafy, když se pijí čerstvou vodu nebo se jen líně procházejí po břehu jezera.

Plavba lodí po jezeře je příjemným zážitkem
Plavba lodí po jezeře je příjemným zážitkem

Počasí v Lake Naivasha

V oblasti Lake Naivasha panují příjemné teploty po celý rok, podnebí je teplé a suché. Maximální denní teploty se pohybují mezi 26°C a 30°C.

Srážky se pohybují mezi 500 mm a 700 mm ročně. Jsou nepravidelné a hůře předvídatelné. Více srážek lze očekávat v dubnu až červnu a listopadu až prosinci.

Nejlepší čas pro návštěvu Lake Naivasha

Oblast jezera je možné navštívit po celý rok. Návštěva se ale doporučuje spíše v lednu až březnu a potom červenci až říjnu, kdy méně prší a je tepleji. Zbytek spadá do období dešťů, ale někteří cestovatelé raději cestují k jezeru v tomto období, kdy je v jeho okolí méně ostatních turistů.

Jak se tam dostanu?

Dostat se k Lake Naivasha není tak těžké, cesta trvá jen asi hodinu a půl z Nairobi. Park se nachází přibližně 110 km od Nairobi, což umožňuje podniknout jednodenní safari k tomuto jezeru.

Poloha jezera Naivasha
Poloha jezera Naivasha

Historie

Historickou zajímavostí tohoto jezera je, že právě na jezeře Naivasha přistávali v hydroplánech první letečtí cestující ve východní Africe. V letech 1937 až 1950 bylo jezero používáno jako místo mezipřistání na osobní a poštovní trase společnosti Imperial Airways z britského Southamptonu do Jižní Afriky.

Joy Adamson, autorka knihy Born Free, žila na břehu jezera v polovině 60. let.

Externí odkazy

Můžete se podívat na anglické stránky Laike Naivasha na Wikipedii.

V češtině s můžete podívat na článek Zanikne-li jezero Naivasha, život v jeho okolí skončí publikovaný v roce 2011 na portálu Radiožurnál, pojednávající o problémech, se kterými se potýkal místní ekosystém a hrozbě vysychání jezera. Dobrou zprávou z poslední doby je, že se hladina jezera v roce 2019 opět zvedla a riziko zániku jezera tak bylo minimálně oddáleno.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na výlet do okolí jezera Naivasha? Umíme to zařídit.

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.