Národní park Tsavo East

Všeobecné informace o parku

Národní park Tsavo East, spolu se svým menším sousedem Tsavo West, tvoří jeden z největších národních parků na světě. Společně pokrývají až 4% rozlohy Keni. Dělící čarou mezi západní a východní částí parku je železnice z Mombasy do Ugandy, která byla budována koncem devatenáctého století. Dnes probíhá souběžně s železnicí i silnice.

Tsavo East nabízí kilometry otevřených plání, louky a keře. Obrovská, polosuchá divočina je domovem většiny safari zvířat, včetně tzv. Velké pětky.

Národní park Tsavo East
Sloni v národním parku Tsavo East

Řeka Galana je hlavní součástí parku a je lemována říčními lesy. Dalším zajímavým krajinným prvkem je Mudanda rock.

Výskyt zvířat v parku Tsavo East

Národní park Tsavo East - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Národní park Tsavo East je skutečná divočina. Všichni zástupci tzv. Velké pětky jsou v něm přítomni, ale hustota divoké zvěře je kvůli jeho rozloze nižší, než v některých jiných parcích v Keni.

V parku můžete potkat stáda slonů. Často mají děsivý červený vzhled. Tito proslulí červení sloni nejsou žádný místní poddruh slona afrického, jejich zbarvení pochází od toho, jak se poprašují prachem z místní rudé zeminy. Válení se na zemi a posypávání prachem slouží slonům jako ochrana před horkem a obtížným hmyzem.

"Červení" sloni pohybující se v parcích Tsavo
„Červení“ sloni pohybující se v parcích Tsavo

Vyskytuje se v něm celá řada dalších zajímavých zvířat, včetně plachého malého kudu a vzácného oryxe a gerenuka.

Tsavo je také známé svými lvy bez hřívy, stády buvolů, zebrami a žirafami.

Zebry jsou krásná zvířata
Zebry jsou krásná zvířata

Národní park Tsavo East je domovem více než 500 druhů ptáků, například špačka zlatého, pipy zlaté a perličky. Park je také nejjižnějším místem výskytu somálského pštrosa. Obrovská plocha parku je významným zimovištěm pro migrující druhy z Evropy. Migrující ptáci jsou přítomni od listopadu do dubna.

Somálský pštros na výletě na jih
Somálský pštros na výletě na jih

Počasí v parku Tsavo East

Stejně jako jeho sesterský park na západě je národní park Tsavo East horkým a suchým místem. Během dne očekávejte teploty přes 30°C, v noci teploty klesají ke 20°C.

Nejlepším místem k úniku před vysokými teplotami jsou vyšší nadmořské výšky parku.

Teploty v národním parku Tsavo East v průběhu roku
Teploty v národním parku Tsavo East v průběhu roku

Období sucha panuje především od června do září. Vyznačuje se jasnými a slunečnými dny s rozumnými denními teplotami od 28°C do 30°C. Ke konci období sucha se teploty postupně zvyšují. V noci je chladno. Chladná rána znamenají, že je třeba mít teplé oblečení na ranní vyjížďky.

V období dešťů (říjen až květen) počítejte s teplotami i přes 30°C a odpoledními dešti nebo přeháňkami. Kratší deště obvykle začínají v říjnu, ačkoli přesné načasování se rok od roku mění. Můžou přijít i odpolední bouře.

Po nich přichází od ledna do února relativně sušší a velmi teplé období (teploty kolem 33°C) jehož začátek a konec nelze přesně stanovit.

Následuje období delších dešťů od poloviny března do poloviny května. Není obvyklé, že by pršelo celý den. Spíše očekávejte odpolední bouřky a spršky. Po lijácích a přeháňkách se vždy krátce ochladí, což může být příjemné.

Srážky vrcholí v dubnu a listopadu.

Duben je nejmokřejší měsíc a podmínky na silnicích se často zhoršují v dubnu a květnu. Dobré terénní auto s 4×4 pohonem je podmínkou pro návštěvu parku Tsavo East v tomto období.

Srážky v národním parku Tsavo East v průběhu roku
Srážky v národním parku Tsavo East v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Tsavo East

Národní park Tsavo East - vhodný čas pro návštěvu
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Přestože lze národní park Tsavo East navštívit kdykoli během roku, doporučuje se jet v suchých měsících, které jsou od června do října a od ledna do února. V tom období je převážně slunečné počasí. Vegetace je řidší a zvířata se v ní nemohou tak snadno schovat. Také se shromažďují kolem zbývajících vodních ploch, kde je můžete snadno pozorovat ve větší koncentraci. Musíte ale počítat s tím, že v tomto období bude v parku také větší koncentrace turistů a větší koncentrace prachu ve vzduchu.

Naopak, v období od listopadu do května, kdy více prší, je vzduch po dešti čistší. Také bude zelenější a hezčí přírodní scenérie parku a menší počet turistů v něm.

Tsavo East je rájem pozorovatelů ptáků po celý rok, nabízí i mnoho neobvyklých druhů. Populace stěhovavých ptáků navštěvuje park od listopadu do května.

V dubnu, kdy nejvíce prší, můžou být cesty hůře sjízdné a 4×4 pohon vašeho vozidla bude nutností.

Jak se tam dostanu?

Národní park Tsavo East se nachází na jihovýchodě země, 225 km od Nairobi a 250 km od Mombasy. Dostanete se tedy do něj autem z Nairobi i z Mombasy.

Neexistují žádné pravidelné lety do Tsavo East, ale pro charterové lety je k dispozici několik přistávacích drah.

K dispozici jsou pravidelné lety do sousedního parku Tsavo West z Nairobi a několika dalších národních parků v Keni, včetně Masai Mara a Amboseli.

Poloha národního parku Tsavo East
Poloha národního parku Tsavo East

Historie národního parku

Na území parků Tsavo se nachází několik archeologických lokalit starší doby kamenné a střední doby kamenné. Existuje mnoho důkazů o prosperující ekonomice pozdní doby kamenné před 6 000 až 1 300 lety. Výzkum v archeologických nalezištích v blízkosti řeky Galany ukázal, že obyvatelé těchto oblastí lovili divoká zvířata a současně chovali domestikovaná zvířata. Vzhledem k omezené dostupnosti vody se lidské osídlení v Tsavo zaměřilo na oblasti podél řeky a na chladnější skalní úkryty.

Swahilští obchodníci získávali od obyvatel Tsavo především slonovinu, kůže a pravděpodobně také otroky. Nabízeli mimo jiné mušle a korálky. Neexistují ale žádné důkazy o přímé svahilské kolonizaci oblasti Tsavo.

Britští a němečtí průzkumníci z 19. století zdokumentovali kmeny, které nyní nazýváme Orma a Waata. Obecně je považovali za nepřátelské vůči jejich zájmům. Koncem 19. století začali Britové kolonizovat vnitrozemí Keni a v roce 1898 postavili ugandskou železnici přes Tsavo. Stavba železnice se smutně proslavila smrtí řady stavebních dělníků v roce 1898 během stavby mostu přes řeku Tsavo. Pár lvů zde pronásledoval a zabil nejméně 28 indických a afrických pracovníků, některé zdroje uvádějí počet obětí až 135. Lvi, přezdívaní Duch a Temnota, byli nakonec zastřeleni dozorcem stavby mostu, podplukovníkem John Henry Pattersonem. Jejich kůže a lebky jsou nyní vystaveny ve Field Museum of Natural History v Chicagu.

Nebojte se, tohle není Duch a Temnota.
Nebojte se, tohle není Duch a Temnota 🙂

Tsavo zůstalo domovem pastevců z Ormy, Masajů a lovců a sběračů z Waaty až do roku 1948, kdy byl založen národní park. V této době bylo domorodé obyvatelstvo přemístěno do Voi a Mtito Andei, jakož i na další místa v nedalekých pohořích Taita.

Po získání keňské nezávislosti v roce 1963 byl v parku zakázán lov a Tsavo bylo předáno pod národní správu.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky Tsavo East National Park v angličtině.

V češtině se můžete podívat třeba na zajímavý článek Keňský park Tsavo: Bezpečné místo krveprolití na portálu www.stoplusjednicka.cz.

Další zajímavý článek Národní park Tsavo East v Keni: ráj červených slonů a milovníků africké krajiny vyšel na portálu Novinky.cz.

Faktické údaje o parku poskytuje také česká Wikipedie v článku Národní park Tsavo.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Tsavo East? Umíme to zařídit.

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.