Národní park Tsavo West

Všeobecné informace o parku

Národní park Tsavo West, spolu se svým větším sousedem Tsavo East, tvoří jeden z největších národních parků na světě. Park je domovem celé tzv. Velké pětky. Dělící čarou mezi západní a východní částí parku je železnice z Mombasy do Ugandy, která byla budována koncem devatenáctého století. Dnes probíhá souběžně s železnicí i silnice.

Tsavo West má drsnou, suchou krajinu. Na rozdíl od plochých travnatých plání parku Tsavo East je najdete v parku Tsavo West řadu skalních útvarů a vulkanických vrcholků a proudů.

Scenérie národní parku Tsavo West
Scenérie národního parku Tsavo West

Existuje v něm několik zajímavostí, které stojí za návštěvu, mimo jiné lávové proudy Shetani a také Mzima Springs s podvodní pozorovací komorou umožňující velmi zajímavé detailní pohledy na hrochy ve vodě.

Za pěkného dne nabízí národní park Tsavo West krásný výhled na zasněžené vrcholky hory Kilimandžáro.

Výskyt zvířat v parku Tsavo West

Národní park Tsavo West - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Tsavo West je skutečná divočina. Všichni zástupci tzv. Velké pětky jsou v něm přítomni, ale hustota divoké zvěře je kvůli jeho rozloze nižší, než v některých jiných populárnějších parcích v Keni.

Vyskytuje se v něm celá řada dalších zajímavých zvířat, včetně plachého malého kudu a vzácného oryxe a gerenuka. Park je také známý svými lvy a velkými stády buvolů.

V parku můžete potkat stáda slonů. Často mají děsivý červený vzhled. Tito proslulí červení sloni nejsou žádný místní poddruh slona afrického, jejich zbarvení pochází od toho, jak se poprašují prachem z místní rudé zeminy. Válení se na zemi a posypávání prachem slouží slonům jako ochrana před horkem a obtížným hmyzem.

Bahenní koupel slonů v Tsavo West
Bahenní koupel slonů v Tsavo West

Černí nosorožci se do Tsavo West pomalu vracejí od 80. let, kdy byli velmi blízko k vyhynutí v této oblasti. Tehdy zbylo jen několik desítek kusů. V současné době je v Tsavo West zřízeno elektrickým plotem ohraničené chráněné území, do kterého byla velká část zbývajících nosorožců přemístěna. Na ploše 70 km čtverečních žije okolo šedesáti zvířat a jejich počty se pomalu zvyšují.

Národní park Tsavo West je domovem více než 400 druhů ptáků. Ngulia Hills, jedna z památek parku, se nachází podél jedné z nejrušnějších ptačích migračních tras na světě. A Ngulia je také místem nejvýznamnějšího afrického projektu na kroužkování ptáků. Bylo zde okroužkováno více než 100 migrujících a místních druhů – mimo jiné pěnice močálová, pěnice říční, ťuhýk obecný, slavík drozdovitý a bělokrk obecný.

Tsavo láká fototuristy z celého světa, kteří mají zájem zažít rozlehlost místní divočiny a zajímavý terén.

Přírodní scenérie parku Tsavo West
Přírodní scenérie parku Tsavo West

Počasí v parku Tsavo West

Stejně jako jeho sesterský park na východě je národní park Tsavo West horkým a suchým místem. Během dne očekávejte teploty kolem 30°C, v noci teploty klesají. Nejlepším místem k úniku před teplem jsou vyšší nadmořské výšky parku, kde se ochlazuje o 6,5°C na každých 1 000 výškových metrů.

Teploty v národním parku Tsavo West v průběhu roku
Teploty v národním parku Tsavo West v průběhu roku

Období sucha panuje především od června do září. Vyznačuje se jasnými a slunečnými dny s rozumnými denními teplotami od 25°C do 30°C. Ke konci období sucha se teploty postupně zvyšují. V noci je chladno. Chladná rána znamenají, že je třeba mít teplé oblečení na ranní vyjížďky.

V období dešťů (říjen až květen) počítejte s teplotami i přes 30°C a odpoledními dešti nebo přeháňkami. Kratší deště obvykle začínají v říjnu, ačkoli přesné načasování se rok od roku mění. Můžou přijít i odpolední bouře.

Po nich přichází od ledna do února relativně sušší a velmi teplé období (teploty kolem 32°C) jehož začátek a konec nelze přesně stanovit.

Následuje období delších dešťů od poloviny března do poloviny května. Není obvyklé, že by pršelo celý den. Spíše očekávejte odpolední bouřky a spršky. Po lijácích a přeháňkách se vždy krátce ochladí, což může být příjemné.

Srážky vrcholí v dubnu a listopadu.

Duben je nejmokřejší měsíc a podmínky na silnicích se často zhoršují v dubnu a květnu. Dobré terénní auto s 4×4 pohonem je podmínkou pro návštěvu parku Tsavo West v tomto období.

Srážky v národním parku Tsavo West v průběhu roku
Srážky v národním parku Tsavo West v průběhu roku

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Tsavo West

Národní park Tsavo West - vhodný čas pro návštěvu
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Přestože lze národní park Tsavo West navštívit kdykoli během roku, doporučuje se jet v suchých měsících, které jsou od června do října a od ledna do února. V tom období je převážně slunečné počasí. Vegetace je řidší a zvířata se v ní nemohou tak snadno schovat. Také se shromažďují kolem zbývajících vodních ploch, kde je můžete snadno pozorovat ve větší koncentraci. Musíte ale počítat s tím, že v tomto období bude v parku také větší koncentrace turistů.

Naopak, v období od listopadu do května, kdy více prší, je vzduch po dešti čistší a máte tak šanci si užít výhledy na Kilimandžáro v dálce. Také bude zelenější a hezčí přírodní scenérie parku a menší počet turistů v něm.

Tsavo West je rájem pozorovatelů ptáků po celý rok, nabízí i mnoho neobvyklých druhů. Populace stěhovavých ptáků navštěvuje park od listopadu do května.

V dubnu, kdy nejvíce prší, můžou být cesty hůře sjízdné a 4×4 pohon vašeho vozidla bude nutností.

Jak se tam dostanu?

Tsavo West se nachází na jihovýchodě země, 232 km od Nairobi a 250 km od Mombasy. Dostanete se tedy do něj autem z Nairobi i z Mombasy.

K dispozici jsou pravidelné lety do Tsavo West z Nairobi a několika dalších národních parků v Keni, včetně Masai Mara a Amboseli. K dispozici jsou také rozjezdové dráhy pro charterové lety.

Vzhledem k tomu, že park je poměrně snadno dostupný z keňských pobřežních letovisek, je každodenním cílem desítek aut s turisty „od moře“. Díky obrovské rozloze parku se ale i tento příval turistů rozmělní v čase a prostoru. 

Poloha národního parku Tsavo West
Poloha národního parku Tsavo West

Historie národního parku

Na území parku se nachází několik archeologických lokalit starší doby kamenné a střední doby kamenné. Existuje mnoho důkazů o prosperující ekonomice pozdní doby kamenné před 6 000 až 1 300 lety. Výzkum v archeologických nalezištích v blízkosti řeky Galany ukázal, že obyvatelé těchto oblastí lovili divoká zvířata a současně chovali domestikovaná zvířata. Vzhledem k omezené dostupnosti vody se lidské osídlení v Tsavo zaměřilo na oblasti podél řeky a na chladnější skalní úkryty.

Swahilští obchodníci získávali od obyvatel Tsavo především slonovinu, kůže a pravděpodobně také otroky. Nabízeli mimo jiné mušle a korálky. Neexistují ale žádné důkazy o přímé svahilské kolonizaci oblasti Tsavo.

Britští a němečtí průzkumníci z 19. století zdokumentovali kmeny, které nyní nazýváme Orma a Waata. Obecně je považovali za nepřátelské vůči jejich zájmům. Koncem 19. století začali Britové kolonizovat vnitrozemí Keni a v roce 1898 postavili ugandskou železnici přes Tsavo. Stavba železnice se smutně proslavila smrtí řady stavebních dělníků v roce 1898 během stavby mostu přes řeku Tsavo. Pár lvů zde pronásledoval a zabil nejméně 28 indických a afrických pracovníků, některé zdroje uvádějí počet obětí až 135. Lvi, přezdívaní Duch a Temnota, byli nakonec zastřeleni dozorcem stavby mostu, podplukovníkem John Henry Pattersonem. Jejich kůže a lebky jsou nyní vystaveny ve Field Museum of Natural History v Chicagu.

Nebojte se, tohle není Duch a Temnota.
Nebojte se, tohle není Duch a Temnota 🙂

Tsavo zůstalo domovem pastevců z Ormy, Masajů a lovců a sběračů z Waaty až do roku 1948, kdy byl založen národní park. V této době bylo domorodé obyvatelstvo přemístěno do Voi a Mtito Andei, jakož i na další místa v nedalekých pohořích Taita.

Po získání keňské nezávislosti v roce 1963 byl v parku zakázán lov a Tsavo bylo předáno pod národní správu.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky Tsavo West National Park v angličtině.

V češtině se můžete podívat třeba na zajímavý článek Keňský park Tsavo: Bezpečné místo krveprolití na portálu www.stoplusjednicka.cz.

Další zajímavý článek Národní park Tsavo East v Keni: ráj červených slonů a milovníků africké krajiny vyšel na portálu Novinky.cz.

Faktické údaje o parku poskytuje také česká Wikipedie v článku Národní park Tsavo.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Tsavo West? Umíme to zařídit.

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.