Národní park Lake Nakuru

Vstupní brána do národního parku Lake Nakuru
Vstupní brána do národního parku Lake Nakuru

Všeobecné informace o parku

Národní park Lake Nakuru je jedním z nejoblíbenějších keňských národních parků. Leží v hezké lesnaté krajině, jejíž součástí jsou mokřiny, skalnaté útvary i otevřené savany. Hlavním magnetem parku je velké mělké jezero Nakuru jako stvořené pro život mnoha druhů ptáků, včetně velkých hejn plameňáků a pelikánů.

Národní park Lake Nakuru není velký, jeho rozloha je 188 km2, ale nabízí krásné přírodní scenérie. Z břehu jezera stoupá sráz Příkopové propadliny (Rift Valley), posetý mnoha pryšci (euphorbia). Silná mlha brzy ráno obvykle zahaluje jezero a okolní krajinu.

Do jezera ústí tři různé řeky: Enderit, Njor a Makalia s pěknými vodopády, které jsou častým cílem výletů turistů.

Scenérie národní park Lake Nakuru
Scenérie národního parku Lake Nakuru

Město Nakuru, v jehož bezprostřední blízkosti se národní park Lake Nakuru nachází, obývají převážně domorodí Kikujové, kteří představují největší etnickou skupinu v Keni. 

Výskyt zvířat v parku Lake Nakuru

Národní park Lake Nakuru - výskyt zvířat
Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

S výjimkou slonů je v národním parku Lake Nakuru přítomna většina většina velkých afrických zvířat.

Park je známý populací černého a bílého nosorožce. V nivách jsou běžní hroši, antilopy, Burchellova zebra a Thomsonova gazela.

Nosorožci a pelikáni v okolí jezera Nakuru
Nosorožci a pelikáni v okolí jezera Nakuru

Národní park Lake Nakuru je důležitým životním prostorem pro vzácné Rothschildovy žirafy. Do parku byl přesunuty v 80. letech 20. století a nyní se jim tam dobře daří.

Rothschildovy žirafy v parku Lake Nakuru
Rothschildovy žirafy v parku Lake Nakuru

Kromě běžně rozšířené opice kočkodanské a olivového paviána se v akáciovém lese někdy nachází i krásná černobílá opice colobus.

Pokud máte štěstí, můžete narazit i na stromové lvi – národní park Lake Nakuru je nejlepším místem v Keni, kde je můžete vidět.

Ve stromech se také rádi pohybují leopardi. Díky oplocení parku a jejich způsobu lovu se se stalo okolí jezera pro ně ideálním prostředím.

Kvůli oplocení parku a relativně omezenému prostoru zde naopak prakticky nenarazíte na stáda slonů, která potřebují velký prostor ke své neustálé migraci.

Jezero Nakuru je skvělou ptačí destinací s více než 500 zaznamenanými druhy včetně orlů skalních a jiných dravců. Na své si přijdou i milovníci ledňáčků.

Jezero bylo známé také obrovskými hejny plameňáků. V posledních letech se však podmínky pro plameňáky staly v okolí jezera Nakuru méně příznivé (alkalita jezera klesá a zmenšuje se množství řas kterými se živí) a část z nich se přesunula do jiných jezer vzniklých v údolí Rift valley (Velké příkopové propadliny), například k jezeru Natron v Tanzanii poblíž vulkánu Ol Doinyo Lengai. Někteří z nich ale u jezera Nakuru zůstali a můžete je tam pozorovat.

I plameňáci jsou vítaným úlovkem pro hyeny.
I plameňáci jsou vítaným úlovkem pro hyeny.

Počasí v parku Lake Nakuru

V parku Nakuru panuje celý rok mírné, příjemné a stabilní klima. Průměrné denní teploty se zde pohybují mezi 20 až 25 stupni Celsia, v noci mohou teploty poklesnout pod 10°C. Teplé oblečení pro ranní a večerní safari je nutností.

Národní park Lake Nakuru - teploty
Teploty v národním parku Lake Nakuru v průběhu roku

Měsíce leden až březen jsou nejteplejší, červen až srpen nechladnější.

Národní park Lake Nakuru - srážky
Srážky v národním parku Lake Nakuru v průběhu roku

Pravidelně se střídají období dešťů a období sucha.

V období sucha od ledna do března počítejte s převážně slunečnými dny, ale výjimečně se mohou vyskytnout i přeháňky.

Hlavní období dešťů je od dubna do srpna. V tomto období může být přes den zataženo, ale celý den prší jen výjimečně. Spíše počítejte s odpoledními přeháňkami. Slabší období dešťů je pak od září do prosince.

Nejvíce srážek je ve vyšších nadmořských výškách.

Nejlepší čas pro návštěvu národního parku Lake Nakuru

Národní park Lake Nakuru - vhodný čas pro návštěvu
Excellent = výborné podmínky, Good = dobré, Fair = jde to, Poor = nevhodné.

Jezero a park Nakuru nabízí dobré podmínky pro safari po celý rok, ale deště by mohly vás rušit především v dubnu a květnu.

Pokud do parku Lake Nakuru cestujete především za plameňáky, je dobré si uvědomit, že jejich výskyt hodně závisí na zásaditosti vody v jezeře. Pokud hodně prší, sníží se zásaditost vody a tím i množství řas, kterými se plameňáci (a další ptáci) živí. Ti pak z tohoto důvodu mohou odletět k jiným okolním jezerům. Ideální proto je, pokud si cestu do Lake Nakuru za ptáky naplánujete na suché a teplé období, především během měsíce ledna až března. Uvidíte ptáky během jejich hnízdění a v období sucha vás tolik nebudou obtěžovat komáři.

Pokud vás láká sledování suchozemských zvířat, pak si cestu do parku můžete naplánovat i na duben či květen, kdy sice více prší, ale na druhou stranu čerstvá voda přitahuje řadu savců, které můžete v parku sledovat. A během měsíců dubna a května existuje také vysoká pravděpodobnost, že v parku uvidíte nově narozená mláďata. 

Jak se tam dostanu?

Jezero Nakuru se nachází 155 km severozápadně od Nairobi a 5 km od města Nakuru. Do Nakuru se dá snadno dostat autem po asfaltové silnici z Nairobi.

Poloha národního parku Lake Nakuru
Poloha národního parku Lake Nakuru

Vjezd do parku je možný přes některou ze tří vstupních bran. Hlavní brána směrem od Nakuru je nejvytíženější, protože je nejblíže největšímu kempu v parku. Tuto bránu naleznete zhruba 6 kilometrů na jih od města Nakuru. Další dvě brány (Lanet a Nderit) již nejsou tolik využívané. Součástí parku je také přistávací plocha Naishi pro malá letadla.

Historie národního parku

Národní park Lake Nakuru byl založen v roce 1961. Jezero Nakuru, které se v něm nachází, má velký význam význam pro přežití ohrožené africké fauny i flóry. Park byl v průběhu let rozšířen až na 188 km2, aby minimalizoval dopady rozvoje měst a zemědělství v bezprostředním okolí jezera a zabránil jeho vyschnutí, tak jako se to stalo v letech 1951 až 1953.

Park byl prohlášen za útočiště pro nosorožce v roce 1983. V současné době jsou v něm desítky černých i bílých nosorožců.

Za přispění UNESCA i soukromých investorů byl park postupně oplocen, tak aby nedocházelo ke zmenšování jeho území ve prospěch zemědělské půdy.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky Lake Nakuru National Park v angličtině.

V češtině s můžete podívat třeba ještě na článek LAKE NAKURU na portálu CestovniPortal.cz.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Lake Nakuru? Umíme to zařídit.

Další národní parky a rezervace v Keni

<< Návrat k přehledu národních parků a rezervací v Keni.