Zájezd Masai Mara

V únoru 2022 jsme zorganizovali pro dva naše klienty zájezd do Masai Mara a dalších národních parků v Keni.

Zájezd trval celkem 12 dní, z toho 10 dní v Keni plus cesta z Evropy a nazpět do Evropy. Zahrnoval návštěvu národních parků Aberdare, Mount Kenya, Buffalo Springs, Samburu, Ol Pejeta, Lake Nakuru a Masai Mara. Jeden den byl věnován také pobytu u jezera Naivasha a prohlídce Nairobi.

Zájezd do Masai Mara byl pochopitelně vrcholem celého programu a proto v tomto slavném parku strávili naši klienti také nejvíce času – celkem 3 dny.

Proč je dobrý důvod vyrazit na zájezd do Masai Mara v únoru? Protože Masai Mara nabízí nejlepší dobu k pozorování divokých zvířat během nejsušších měsíců. To je od konce června do října a od ledna do února. Toto jsou nejlepší měsíce pro safari, protože vegetace usychá a ubývá a zvířata se shromažďují kolem řek a zmenšujících se vodních ploch. To vše usnadňuje jejich pozorování.

Národní park Masai Mara, přesněji národní rezervace Masai Mara, patří mezi nejznámější místa v celé Africe. Travnaté savany a pravidelné deště poskytují dostatek potravy mnoha býložravcům. Na konci léta a na podzim jsem přicházejí až milionová stáda pakoňů, zeber a dalších zvířat z národního parku Serengeti v Tanzanii v rámci každoročního cyklu Velké migrace.

Tam kde jsou býložravci, tam jsou pochopitelně také predátoři. Narazit zde můžete běžně na velké kočky i na psovité šelmy.

Lev je král zvířat, a proto byl pochopitelně jedním z hlavních cílů k pozorování i během tohoto zájezdu. Naštěstí v Masai Mara je jejich populace docela početná a proto s našimi šikovnými průvodci na ně určitě dříve nebo později narazíte.

Kromě tohoto majestátního samce jsme také narazili během dne na jednu lví rodinku se samicemi a mláďaty.

Zájezd Masai Mara - lví rodinka

A aby toho nebylo málo, dostali naši klienti ještě jednu příležitost pozorovat lvy, tentokrát samici připravující se na lov.

Vystopovat levharta (také nazývaného leoparda) je o něco náročnější než vystopovat lva, ale i to se nám během tohoto zájezdu podařilo.

Levhart je statná kočkovitá šelma s velkou hlavou, středně dlouhými končetinami a dlouhým ocasem. Jako jedna z mála velkých kočkovitých šelem se často a rád zdržuje v korunách stromů, kam si ukrývá kořist a před dalšími predátory, například lvy a hyenami.

Našli jsme jednoho, co se rozhodl schovat se před poledním sluncem na stromě, kde odpočíval několik hodin. Poskytl tak spoustu času na fotografování ze safari vozu.

Při odpolední vyjížďce měli naši klienti štěstí na dalšího levharta, který se pomalu procházel po odkryté savaně. Nebylo tak složité si na něj počkat u cesty a vyfotit ho jak šel kolem.

Vzácným fotografickým úlovkem byli tři gepardí puberťáci, vyhřívající se na večerním sluníčku nedaleko od cesty. Gepard je kočkovitá šelma považovaná za nejrychlejší suchozemské zvíře. Je štíhlý, má dlouhé nohy a žlutavý, černě skvrnitý kožich. Žije především na savanách Afriky, malá populace přežívá i v Asii. 

Zájezd Masai Mara - gepardí puberťáci
Gepardí puberťáci vyhřívající se na sluníčku

Když už si naši klienti říkali, že je sbírka velkých koček kompletní, tak jsme narazili ještě na jednu „menší velkou kočku“ – na servala. I serval má žlutavý, černě skvrnitý kožich, velmi podobný gepardovi. Má menší štíhlé tělo a dokáže vysoko skákat a rychle běhat na krátkou vzdálenost. 

Tento samec zcela netypicky pro servaly odpočíval také na stromě.

V době zájezdu našich klientů v únoru se velká stáda pakoňů nacházela stále daleko na jihu v Serengeti, kde zrovna započalo období rození mláďat. I v tomto období má ale Masai Mara mnoho k vidění. Běžně můžete narazit na žirafy, slony, buvoly a řadu antilop.

Zájezd Masai Mara - žirafy můžete pozorovat v Masai Mara během celého roku
Žirafy můžete pozorovat v Masai Mara během celého roku

Zajímavým fotografickým úlovkem je vždy hyena. Na rozdíl od jejich pověsti mrchožroutů se některé hyeny živí především lovem. A tak jako všechny psovité šelmy u lovu umí velmi efektivně spolupracovat.

Zájezd Masai Mara - hyena
Hyena vyhlížející kořist

Váš zájezd do Masai Mara

Chtěli byste také vyrazit na zájezd spojený s pozorováním divoké zvěře v Masai Mara a dalších národních parcích Keni? Vyberte si některý z našich standardních itinerářů nebo nám dejte vědět a my vám připravíme program na míru, během kterého navštívíte ty parky a uvidíte ta zvířata, o které máte největší zájem. A to vše za velmi příznivé ceny od místní keňské cestovní kanceláře.